Tęsknota podczas obozu, mamo! ja chcę wracać!

Informacje dla Rodziców

Tęsknota
podczas wyprawy

Rozwijaj Skrzydła

Mamo!! Zabierz mnie
z obozu!

Moje dziecko jest smutne, płacze do telefonu, że chce wrócić do domu. Co powinienem zrobić? Zanim zdecydujesz, czy zabrać dziecko do domu wcześniej, cofnij się i oceń sytuację. Zadaj sobie kilka ważnych pytań:

Jak długo twoje dziecko jest na obozie? Czy to jego pierwsze podobne doświadczenie? Jeśli tak, i jeśli jest to 2, 3 dzień, wyjaśnij, że tęsknota za domem jest w porządku. Oznacza to po prostu, że lubi swój dom i tęskni za nim. Wskaż, że nie jest jedynym obozowiczem, który tęskni za domem. Wspomnij, że nawet trenerzy tęsknią za domem. Daj nam znać, że taka sytuacja ma miejsce, zwrócimy szczególną uwagę i wesprzemy dziecko.

Opowiedz, że też kiedy byłeś na obozie i tęskniłeś za domem. Podkreśl jednak, jak bardzo polubiłeś obozy i dobrze się bawiłeś, bawiłaś. Przywołaj inne sytuacje, w których ty lub on nie lubiłeś czegoś, ale z czasem się spodobało.

Różne wersje wydarzeń

Jeśli nie jest to pierwszy raz, kiedy dziecko tęskni, płacze, to zwróćmy uwagę, czy są jakieś podobieństwa lub różnice między obozami, które mogą pomóc nam zrozumieć, dlaczego chce teraz wrócić do domu?

Porozmawiaj z trenerami, aby potwierdzić, co mówi dziecko.

Twoje dziecko może przekazać trochę inny obraz wydarzeń. Mówi, że ktoś mu coś powiedział, że nie mógł wykonać trudnych ćwiczeń, że obóz jest do kitu, że jest nudno, głupio, a w ogóle to nie śpi po nocach bo obok w pokoju leci głośna muzyka. Może podobało mu się kilka zajęć na obozie, ale mówi ci tylko o złych rzeczach. 

Poproś trenera, aby potwierdził tę wersję. Zapytaj również, czy są obozowicze, z którymi Twoje dziecko miało dobre lub gorsze kontakty.

Następnie, kiedy rozmawiasz z dzieckiem, możesz zapytać o kolegach lub koleżankach, lub o czynnościach, w których dobrze sobie poradził. Potwierdź uczucia dziecka, ale skup się na pozytywnych aspektach obozu. Wyraź dumę z jego wysiłków i osiągnięć.

Co mówią Obozowicze

Obozowicze powiedzieli, że zdobyli zaufanie do swoich umiejętności, mniej martwiąc się tym, co myślą o nich inni.

Grupa pływacka Wałcz 2018