Czas z dala od mediów ekranowych

Obozy Bez Telefonu

Czas z dala od
mediów i ekranu

Rozwijaj skrzydła

Skutki patrzenia
w ekrany u dzieci
i młodzieży

Jaki procent dzieci korzysta z urządzenia mobilnego przed swoimi pierwszymi urodzinami? Jaki procent ma własne urządzenie mobilne w wieku 4 lat? Jaki procent dzieci ma telewizory w swoich pokojach? Do danych można odnieść się w RAPORCIE Z BADAŃ ZREALIZOWANYCH W RAMACH I PROGRAMU MINISTRA ZDROWIA, ale jest pewne, że czas na ekranie może wpływać na normalny rozwój podstawowych umiejętności uczenia się, języka i emocji.

DZIECKO

Uczenie się. Według niektórych badań dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy mają ograniczoną zdolność do uczenia się przez patrzenie w ekran. Uczą się więcej dzięki interakcji na żywo z ludźmi i natychmiastowej informacji zwrotnej.

Rozwój emocjonalny. Niektórzy eksperci obawiają się, że korzystanie z urządzeń cyfrowych jako zabawek do zajmowania dzieci podczas codziennych zadań, może uniemożliwić im nauczenie się, jak regulować nudę, niepokój oraz inne impulsy i emocje.

Sen. Analiza ponad 60 badań z całego świata, dotyczących dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat, wykazała, że im więcej czasu spędzonego przed ekranem, tym większe ryzyko późniejszego zasypiania, mniejszej liczby godzin snu i gorszej jakości snu. Badania wykazały również, że usunięcie urządzeń cyfrowych z sypialni wpływa pozytywnie na sen dzieci i nastolatków

Waga. Badanie wykazało także związek między ilością czasu korzystania z nowych technologii a wyższymi BMI (wskaźnik masy ciała) badanych dzieci. Obserwowano rozwój dzieci od 5 miesiąca życia, a w wieku 2 lat rodzice raportowali czas spędzany przed telewizorem. Następnie w wieku 13 lat zbadano nawyki żywieniowe dzieci oraz ich zachowanie w szkole. Naukowcy stwierdzili, że takie nastolatki znacznie częściej nie jedzą śniadania, odżywiają się fast-foodami i mają słabsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy, którzy jako dzieci spędzali mniej czasu przed telewizorem.

Więcej czasu na ekranie oznacza mniej czasu na działania, które są dobre dla twojego zdrowia
i samopoczucia.

NASTOLATEK

Mózg przechodzi poważne transformacje. Być może dlatego nastolatek jest szczególnie wrażliwy przez wpływ ekranu na funkcje mózgu i samopoczucie emocjonalne.

Uczenie się. Jedno z badań wykazało, że ci, którzy spędzają dużo czasu przed telewizorem, telefonem i w grach wideo, dwukrotnie częściej narzekają na zaburzenia uwagi.

Pewność siebie. Więcej czasu na oglądanie filmów lub innych treści na urządzeniach cyfrowych oznacza mniej czasu na odkrywanie i tworzenie własnych doświadczeń, hobby lub rozwijnie pasji. Myślę, że kluczem do rozwoju kompetencji i pewności siebie jest tworzenie, cechy ważne dla zdrowych relacji i ogólnego samopoczucia.

Umiejętności społeczne. Doświadczenia online mogą budować społeczność oraz wspierać komunikację i kreatywność. Jednak nastolatki mogą chować się za ekranem, aby uniknąć trudnych lub niezręcznych rozmów, takich jak zbliżanie się do sympatii lub nawiązywanie nowych znajomości. Zamiast spojrzeć w oczy i zrobić to osobiście, wybierają ekran w celu odwrócenia uwagi. Ten brak interakcji twarzą w twarz może również podsycać zastraszanie online.

Emocje i osobowość. Badania na młodych mężczyznach pokazują, że granie w brutalne gry wideo wiąże się z większą agresją i mniejszą wrażliwością na innych. Ponadto badania obrazowe wykazały, że uzależnienie od Internetu i uzależnienie od gier może zmniejszyć obszary mózgu odpowiedzialne za planowanie i funkcje wykonawcze, empatię, współczucie i kontrolę impulsów.

Uzależnienie i poszukiwanie nagród. Niedawne badania wykazały, że 50 procent nastolatków jest uzależnionych od swoich urządzeń mobilnych. Centrum dopaminy w mózgu jest szczególnie wrażliwe w wieku nastoletnim, dzięki czemu pośpiech grania w gry wideo jest jeszcze bardziej intensywny i uzależniający.

Sen. Oczy dzieci i młodzieży nie są w pełni rozwinięte – stąd ich większa wrażliwość wpływu światła na ich wewnętrzny zegar biologiczny w porównaniu do dorosłych. Światło (nie tylko to pochodzące z ekranów) zakłóca m.in. wydzielanie melatoniny. Gdy poddamy dorosłego i dziecko działaniu tej samej ilości światła, spadek poziomu melatoniny u dziecka będzie dwukrotnie wyższy, niż u dorosłego. Analiza ponad 60 badań z całego świata, dotyczących dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat, wykazała, że im więcej czasu spędzonego przed ekranem, tym większe ryzyko późniejszego zasypiania, mniejszej liczby godzin snu i gorszej jakości snu.

Waga i ogólny stan zdrowia. Podobnie jak u dorosłych, przebywanie dwóch lub więcej godzin przed ekranem wiąże się z przyrostem masy ciała w tej grupie wiekowej. Badania wykazały również wyższy poziom cholesterolu i ciśnienia krwi u dzieci, które oglądają więcej telewizji.

Rozwijaj Skrzydła

odłączenie & połączenie

Odłączamy na chwilę virtual, aby połączyć siły w realu.
do 0
dni
+ 0
wiek