12 zielonych nawyków, które możesz wdrożyć

Rozwijaj Skrzydła

12 ekologicznych
nawyków

Rozwijaj Skrzydła

12 zielonych nawyków, które możesz wdrożyć w tym roku

Uwaga! Nie spiesz się. Jeśli spróbujesz zrobić zbyt wiele naraz, może się nie udać. Zamiast tego, zrób to krok po kroku. Wybierz jedną zieloną zmianę, aby pielęgnować co miesiąc. Kiedy ta pierwsza zmiana stanie się nawykiem, dodaj inną.

1 miesiąc

Zielony Krok: torby foliowe

Według szacunków Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa., każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku. Do 2050 r. będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb. Ocenia się, że milion ptaków i 100 tys. ssaków morskich rocznie ginie w skutek obecności reklamówek foliowych. To również zagrożenie dla żółwi, ponieważ mylą foliówki z meduzami, którymi się odżywiają.

Ogranicz nawyk korzystania z plastikowych toreb jednorazowego użytku. Zainwestuj w solidne torby z płótna lub tkaniny (jeśli nie masz jeszcze 25 wiszących w domu) i włóż je do samochodu. Będziesz redukował nie tylko plastikowe torby kierowane na wysypisko, ale także olej i zasoby potrzebne do ich produkcji.

2 miesiąc

Zielony krok: pożegnaj się z plastikowymi butelkami jednorazowego użytku

Jak wylicza The Guardian: „W 2016 na świecie sprzedano ponad 480 mld plastikowych butelek. 10 lat wcześniej – 300 miliardów. Ułożone obok siebie osiągnęłyby połowę długości od Ziemi do Słońca. Według najbardziej aktualnych szacunków Euromonitoru, do 2021 ich ilość wzrośnie do ponad 583 mld.

Butelka tritanowa to świetny pomysł na butelkę na wodę wielokrotnego użytku. Wygląda jak szkło, ale jest lekka i wytrzymała. W dodatku nie zawiera BPA. Co ważne, ten materiał można myć w zmywarce i nie traci ona wówczas swoich właściwości.

Szklana butelka jest dość ciężka i nie jest najlepszym wyborem dla dzieci, ale poza tym ma same plusy. Przede wszystkim można ją myć w zmywarce, a jej użytkowanie jest naprawdę bezpieczne. Nie tylko jest długowieczna, ale później może zostać wykorzystana w inny sposób.

Bidon. Woda w butelce tego typu pozbawionej szkodliwych substancji jest bezpieczna do picia. Nic nie powinno się z niej wylewać. Dodatkową jej zaletą jest lekkość i wytrzymałość.

Butelka z filtrem. Można do niej nabierać wody z dowolnego miejsca, na przykład kranu w pracy lub w szkole. Filtr należy co jakiś czas wymieniać i w ten sposób cieszyć się można zdrowym nawodnieniem wszędzie.

Co mówią Obozowicze

Obozowicze powiedzieli, że zdobyli zaufanie do swoich umiejętności, mniej martwiąc się tym, co myślą o nich inni.

Grupa pływacka Wałcz 2018